Те, що ринок праці живе за ринковими законами, часто слідуючи, а іноді випереджаючи звичайний ринок товарів, послуг, грошей, - ні для кого не новина. У нього є свої тренди, попит на професії, навички, свої кризи, коли одні фахівці в дефіциті, а інші не можуть знайти собі застосування. Але ось зараз я виявив унікальну ситуацію. Я б назвав її: «У пошуках Франкенштейна».

«У чому ж унікальність?» - запитаєте ви. Завжди було так, що наймач хотів "схрестити" двох, а то й трьох кандидатів на посаду. В одному подобалися (підходили, збігалися та ін.) професійні навички та мотивація. В іншому - освіта, освіченість і потенціал. Ну і так далі. Що ж такого унікального я побачив?

 

Кейс перший - про продажи. Клієнту потрібен, точніше, життєво необхідний, Директор з продажу в FMCG food. Що потрібно зібрати? Компетентність в каналі сучасної торгівлі та управління дистрибуцією у традиційній роздрібній торгівлі. У чому складність? Окремо є чудові КАМи. Лідери, живі, здатні на наступному ступені кар'єри стати комерційним директором. У підпорядкуванні у них людей 10 і зовнішні підрядники у вигляді промоутерів і мерчендайзерів. Окремо є "втомлені" директори дистриб'юторського бізнесу. Бізнес вмирає, обсяги продажів перетікають до КАМів, кількість людей, компаній в підпорядкуванні - сотні і десятки відповідно. Більшість з директорів даного сегмента “не злетять”. Особливо через відсутність досвіду в каналі, що домінує і розвивається - каналі сучасної торгівлі.

Дилема. КАМу не цікаво пірнати в море людей, дебіторки та торгових точок. Бізнес погано керований і фінансово не прогнозований. Директору ж зі звичайної дистрибуції не по силах піднятися професійно - роботодавцю потрібен експерт у ключовому каналі. Та й енергії у професіоналів в цьому сегменті  все менше. Таланти вистрибнули раніше, слідуючи, а найчастіше, випереджаючи ринок.

Кейс другий - про маркетинг. Клієнт - інвестор і йому потрібен СЕО в e-comm бізнес. Ключові складові пазла. Діджитал, маркетинг, управління мультинаціональною і розкиданою по декількох країнах командою (фактично - все онлайн). Проблема знову в ринку України. Крутих маркетологів – достатньо, молодих фахівців, які розчинені в цифрі - також, мультинаціональність в управлінні - теж є. Але все окремо. Перші - виросли разом із ринком і справедливо іменуються CMO. Другі - діджитал - теж є. Але найчастіше вони відірвані від класичного маркетингу, управління та місцями дуже нішеві. Віддалене управління розвивається в корпоративному сегменті, але суперечить тим підходам, в яких фахівці виросли: open space і все поруч. (Одна моя знайома - маркетолог "західної" компанії звільнилася з позиції, яка передбачала тільки дистанційне керування командою. "Не можу так, хочу бачити своїх людей в офісі").

А клієнту потрібно, та і ринку в першу чергу, три в одному ...

 

Що робити?

  • Ситуативне рішення. Жертвувати однією з компетенцій, підкріплювати "знизу", так би мовити. Тобто функція, що просідає у керівника, може бути компенсована експертизою команди. Дане рішення залежить від стійкості бізнесу.
  • Спробувати розділити задачу на двох фахівців. Звичайно, виникає питання, хто їх очолить-об'єднає? Однак воно вирішується організаційно і, на мій погляд, простіше. Тимчасово збільшується навантаження на лідера, якому підпорядковуються обидва.
  • Шукати будь-яке інше рішення, яке дозволить вирішити задачу бізнесу. Виходити за рамки традиційної вертикалі. Аутсорсинг, консалтинг і т.п.

Варіант, до якого в моєму досвіді найчастіше вдаються клієнти, - це невизначено в часі, дуже довго, шукати два-три в одному. Найчастіше при цьому знижується продуктивність функції, бізнесу, падає реноме роботодавця на ринку праці і демотивується свій персонал.

Вибір за вами!