Ключова інформація (Summary) - це чи не найважливіша частина резюме. Чому? Тому що за статистикою у вас є близько 8 секунд, щоб у читача з”явилася причина уважно прочитати CV до кінця. 

 

Із загальною структурою та форматом CV ми детально розбиралися тут

 

То що ж таке це Summary і для чого воно?

 

Summary - це короткий, проте дуже ефективний “пітч” на початку. Ключ, щоб Вас помітили.

Відкриває наймаючий менеджер чи HR резюме -  і за секунду бачить, що Вам вдалося реалізувати, Ваші найбільш релевантні до посади навички, сильні сторони, ключові компетенції. Іншими словами, бачить відповідь на запитання: “Що саме Ви можете дати компанії?” 

 

Ремарка. Часто резюме починають чимось на кшталт “Отримати цікаву, високооплачувану роботу, де я зможу застосувати свої навички… і так далі”  Як на мене, це погана ідея. Спробуйте уявити роботодавця клієнтом. Клієнт отримує спочатку вимогу, що він має надати й скільки має “заплатити” без змоги оцінити, чи взагалі він хоче “купувати”. Нелогічно, правда?

 

Отже, як писати?

 

 1. Релевантність. Summary в ідеалі має бути “підлаштованим” під конкретну роль, яку Ви хочете отримати. Щоб обрати, що саме варто “підсвітити”, дослідіть описи схожих вакансій й створіть список кваліфікаційних вимог, які найчастіше висувають кандидатом (ключові слова). Це буде орієнтиром. Далі співставте із своїми даними, оберіть ключове. 
 2. Довжина. Загальна оптимальна довжина CV - дві сторінки. Відповідно, Summary мало би вкластися у 5-6 речень / 50-100 слів. Оптимально використовувати пункти списку (bullet points).
 3. Унікальність. Факти, цифри, приклади. Жодних “загальних” красивих слів. Все - саме про Вас. Кількість років релевантного досвіду, поєднання різноманітного досвіду, релевантна професійна освіта або кваліфікація, 2-3 особистісні характеристики, що роблять Вас оптимальним кандидатом на вакансію, 2-3 релевантні вагомі досягнення з попередніх проектів, кілька відповідних ключових навичок. 

 

Запитання, які допоможуть:

 • У Вас є 30 секунд, щоб розказати про себе першій особі. Які три ключові речі Ви б згадали у розповіді?
 • Які саме знання, навички, досвід роблять Вас найбільш підходящим на роль?
 • Чим Ви відрізняєтесь від інших схожих кандидатів? Які унікальні/ рідкісні навички, знання, досвід Ви маєте у порівнянні з іншими кандидатами?
 • Яким своїм досягненням/ проектом Ви найбільше пишаєтесь?

 

Перечитуємо. Достатньо потужно? Коротко? Все релевантно? Конкретно? Якщо будь-яке з речень Вашого Summary, хоч як би красиво воно не звучало, можна скопіювати і вставити  у резюме іншої людини - видаляєте.

Насправді, це складна та кропітка робота. Створення цих 5-6 речень може зайняти кілька годин. Але воно того вартує.

 

Візуалізація. Відформатуйте Summary так, щоб його було легко читати, ключові речі зразу “кидалися в очі”. Тут допоможе структурування за допомогою списку (bullet points), виділення ключових слів жирним шрифтом, тощо.

Відкрийте CV на екрані компьютера. Що бачите? Зазвичай, без “скролла” - це від третини до половини сторінки. Чи можна з першого погляду “вхопити” найголовніше? А як виглядає з мобільного?Приклади вдалого та невдалого Summary:

 

Приклад 1:

 • Фінансовий директор з понад п’ятнадцятирічним досвідом управління фінансами компаній у FMCG, B2B
 • Широкий досвід: від стартапів до управління фінансами у компаніях з обігом понад 200 000 000 $; вітчизняні та європейські компанії
 • Управління міжнародними кросс-функціональними командами
 • Успішний досвід впровадження SAP, Oracle та лідирування трансформаційних процесів: запровадження Shared Services, оптимізація процесів RTR, OTC
 • Член  ACCA, ступінь MBA у сфері фінансів (MBF від kmbs)
 • Вільні англійська, німецька

 

Приклад 2:

Досвідчений фінансовий директор, здатний очолити та лідирувати функцію фінансів у компанії, який прагне подальшого росту та розвитку.  Управління фінансами у різних за розміром компаніях. Ефективний лідер, що може вести за собою команду. Досвід впровадження проектів. Відмінні управлінські та комунікаційні навички, найкраща профільна освіта, знання мов. 

 

Успіху!