Процес зміни ключових членів команди у бізнесі може бути дуже непростим і вимагати надзвичайної делікатності. У моїй практиці чимало кейсів з особливими вимогами до службової таємниці. І ось дуже показовий із них.

 

До нас звернулися з європейського офісу однієї з транснаціональних корпорацій. Ми повинні були стати партнерами з пошуку фінансового директора для їх українського представництва. Відразу була поставлена вимога найвищого ступеня конфіденційності. Специфіка ситуації полягала у тому, що про бажання головного офісу провести кадрову заміну не повинен був дізнатися ні український керівник представництв, ні,звісно, діючий фінансовий директор. І ця пара топ-менеджерів працювали разом понад 10 років ... Я припустив, що замовники зіткнулися з питаннями комплаєнса.

Найбільш «веселе» було у тому, що в цій галузі практично ексклюзивно домінували лише дві компанії. І тому, щоб дотримуватися конфіденційності, ми не могли називати потенційним кандидатам не лише компанію, а навіть продукт, з яким доведеться працювати!
Завдання було виконано. Нового фінансового директора знайдено, ми змогли захистити таємницю і не подати ринку жодних сигналів. І це не дивлячись на те, що проект ми почали у липні, а фінальна зустріч, на якій український керівник дізнався, що у нього буде новий фінансовий директор, відбулася з трьома кандидатами-фіналістами в грудні! Кандидатам повідомили назву компанії за тиждень до зустрічі з регіональними керівниками. До цього всі вони пройшли центр оцінки SHL. Навіть не уявляю, що відчував голова представництва, коли його несподівано запросили зустрітися з кандидатами...

Протягом всього проекту, щоб не допустити критичного розголосу, нам довелося користуватися всім специфічним арсеналом захисту інформації.

 

Що ж ми рекомендуємо передбачити в таких випадках на основі цього та інших кейсів з нашої практики?

-- Дуже важлива ексклюзивність для партнера, який здійснює пошук. Точок входу і виходу інформації між партнерами повинно бути не більше двох.

-- Ретельний підбір нейтральних місць зустрічі з кандидатами

-- Використання незасвічених телефонних номерів (адже кандидат може спробувати знайти їх через пошукові сервіси)

-- Відмова від використання у розмовах прізвищ, назв продуктів, і навіть ринку, на якому працює компанія.

У нашій практиці були й випадки, коли потенційний кандидат і той, на чиє місце він розглядався, раніше працювали разом і спілкувалися. Звичайно, в таких ситуаціях необхідно вживати додаткові заходи безпеки.

Все це вимагає сурової виконавської дисципліни на всіх етапах роботи.

Але навіть дотримання формальних вимог не гарантує успішного захисту інформації. Дуже важливо також добре знати й розуміти ринок. Наприклад, компанія може використовувати у своїй роботі специфічні, характерні лише для неї терміни, ексклюзивні найменування для ключових каналів продажів і таке інше. У тісному колі професійного спілкування навіть одного такого слова достатньо, щоб конфіденційність була порушена.

 

Вміння працювати максимально тихо -- ознака найвищої майстерності для рекрутера. Тому вибирайте партнера не тільки по тому, що і як він говорить. Дуже важливо, наскільки вміло він вміє мовчати.

 

Коментар від Тетяни Башмачнікової:

На мій погляд, в контексті цієї теми важливо згадати ще один аспект: дотримання конфіденційності всередині самої компанії.

У наведеному вище кейсі такої проблеми не виникло, хоча до роботи були залучені підрозділи з трьох країн. Але можу навести й інший приклад зі свого досвіду.

Головним офісом однієї компанії також здійснювалася конфіденційна заміна – а саме першої особи українського представництва. Рекрутери спрацювали відмінно, конфіденційність під час пошуку та затвердження кандидата була дотримана на вищому рівні.

Новий директор уже приступив до роботи та почав стажування у головному офісі. Колишній керівник, якого мали замінити, ще якийсь час працював на своїй посаді -- з ним повинні були говорити пізніше.

Але у результаті витоку інформації всередині компанії у нього з'явилася інформація про майбутнє звільнення. Це були не просто підозри: він знав, як звуть його наступника, з якої компанії той прийшов. Було очевидно, що ця інформація потрапила до нього від колег. Не варто пояснювати, чому така ситуація може бути вкрай небезпечна для компанії.

 

Тому у разі конфіденційних замін потрібно не тільки знайти надійного партнера, який на 100% спрацює вірно у делікатній ситуації, і вибудувати комунікацію з ним по обмеженому числу захищених каналів. Дуже важливо також забезпечити максимально обмежений доступ до критичної інформації всередині своєї компанії.

 

Й останнє, але не менш важливе. Все описане вище – це хірургія, яку використовують коли мирним шляхом змінити вже нічого не можливо. Болісний процес для усіх сторін. Найкраще, о можна зробити, це не допускати подібних ситуацій.